Zasada działania pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Właściwości oraz zastosowanie

W dużym uproszczeniu możemy stwierdzić, że pompa ciepła stosuje odwrócony mechanizm pracy lodówki.

W praktyce, efekt Joule’a-Thomsona jest nieco bardziej złożony. Odpowiedzmy sobie na pytanie o to, dlaczego nasz dom się wychładza?

Jest to prosta zasada fizyki, zgodnie z którą ciepło dąży do chłodu, aby zniwelować różnicę. Tym samym, ciepło z naszego domu umyka przez szczeliny w oknach czy ociepleniu, a wymiana ciepła prowadzi do tego, że w domu robi się chłodniej. Jest to mechanizm zrozumiały, prosty i bezwarunkowy.

I tu właśnie pojawia się pompa ciepła, która jest w stanie całkowicie odwrócić powyższe prawo. Urządzenia jakim są pompy ciepła są  w stanie pobierać ciepło zamknięte w otoczeniu: wodzie, powietrzu lub gruncie. Następnie, wspomniany już efekt Joule’a-Thomsona pozwala skumulować dostępną energię, dzięki czemu, efektem końcowym jest ciepłe powietrze wprowadzane do naszego domu. Do zachodzenia tych procesów potrzebne są jedynie niewielkie ilości energii elektrycznej. To sprawia, że pompa ciepła jest systemem niezwykle efektywnym, a jednocześnie, niedrogim w eksploatacji.

Split Monoblok

+ poznaj energooszędne pompy powietrze woda

WIEDZA EKSPERTÓW DLA KLIENTÓW z Mielca i nie tylko

Wykorzystaj efektywnie technologię

KROK PO KROKU

Z JAKICH ELEMENTÓW SKŁADA SIĘ POMPA CIEPŁA?

Opisany wcześniej proces zaczyna się u dolnego źródła ciepła. Jest to po prostu otoczenie, z którego urządzenie będzie pobierać ciepło. Może to być woda, powietrze lub grunt.

Drugim ogniwem układanki jest nasza pompa ciepła, w której zachodzi efekt Joule’a-Thomsona, co pozwala na skumulowanie ciepła, które zostanie wprowadzonego do naszego domu. Uzyskane ciepło jest przekazywane do górnego źródła, którym jest system centralnego ogrzewania.

W rezultacie, pompa ciepła może współpracować z grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym.

Tutaj tak naprawdę wiele zależy już od specyfiki domu oraz projektu, według którego został on wybudowany.

Zasada działania

KROK PO KROKU

I to w zasadzie wszystko. Nowoczesne pompy ciepła są wyposażone w panel sterujący, dzięki czemu, domownicy mają możliwość sterowania temperatura w domu. Co więcej, procesy zachodzące w nowoczesnej pompie ciepła można odwrócić, dzięki czemu, działa ona jako klimatyzacja. To kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na pompę ciepła.